Hranická propast odkrývá svoje tajemství

ZO 7-02

19. leden 2012 se stal významným dnem v průzkumu Hranické propasti.

19. leden 2012 se stal významným dnem v průzkumu Hranické propasti.


Polský nurek Kryzstof Starnawski provedl s desetičlenným týmem složeným z českých a polských potápěčů rekordní ponor do hlubiny naší nejvýznamější zatopené jeskyně. Při tomto ponoru dosáhl hloubky 196metrů a zpět na hladinu přinesl mnoho informací, které umožní další postup při odhalování tajemstvím zahaleného přírodního výtvoru.

Během akce proběhl dne 17.1.2012 m.j. i tréninkový a průzkumný ponor do 181 metrů. Na základě jeho výsledků byl následně uskutečněn i ponor rekordní.

Mokrý support, který Kryzskovi usnadňoval pobyt pod vodou, vedli především členové ZO ČSS 7-02. Podpůrný tým operoval do hloubky 130 metrů. Ve velké části závěru rekordního ponoru Kryzstofa doprovázel David Čani.

Polská část teamu měla na starosti suchou podporu. Jejími členy byli vedle potápěčů i záchranáři TOPR pod vedením Stanislava Szceptowského.

Technickou pomoc včetně mobilní barokomory zabezpečovala ve spolupráci s Odborem speciálních potápěčských činností a výcviku policejního prezídia ČR skupina z domácí ZO 7-02 v čele s Michalem Gubou.

Kryzsek Starnawski se potápěl na zdvojeném přístroji Hammerhead.

Celková doba ponoru – 6 hodin a 25 minut
45 minut ponor probíhal v hloubkách pod 100 metrů.
Pro dno byla použita trimixová směs 5,2/83 (O2/He)

Text: Výbor ZO ČSS 7-02
Foto: Petr Vaverka

Napsat komentář