Zpráva za I. pololetí 2011

ZO 7-02

Vážení přátelé a příznivci Hranické propasti . Těm, kterým Hranická propast učarovala i těm, kteří se zajímají o dění v této lokalitě, věnujeme následující shrnutí činnosti naší ZO na první pololetí 2011.

Během prvního pololetí 2011 uskutečnili členové skupiny Hranický kras celkem 12 akcí, během kterých se prováděly tyto aktivity:

  1. nové mapování v prostorách Rotundy Mokré
  2. průběžné stahování teplotních dat z Dataloggeru a stabilních teploměrů
  3. nová instalace mapovacích šňůr včetně Jihozápadní chodby

Pro kontinuálnost měření teplot vody jsme instalovali měřící kabel od plošiny až do Rotundy Suché . Bohužel v průběhu jara došlo k poškození tohoto kabelu (pravděpodobně konstrukční vada izolace pláště). Vedení bude nutno přeinstalovat.
Mezi nejdůležitější novinky na Propasti je uvolnění Osy Liftu, která byla fixována na speciální konstrukci barelů zvaných Mercedes. Na Zubatici v hloubce 49m došlo z neznámých důvodů ke změnám v upevnění. V dalších akcích budeme tento problém řešit.

Z dalších aktivit uvádíme práci v Rotundě Suché, kde je pro každou činnost nutný výstup potápěčů z jezírka a odstrojení výstroje. Zde byla provedena kontrola a přeinstalování plachty pod hnízdištěm netopýrů. Plachta slouží ke sběru guána a zachycování případných mrtvolek netopýrů pro další výzkum.
Akcí se účastní většinou 6 potápěčů a podpůrný tým na povrchu. Veškeré aktivity se skládají z dvou ponorů ( jezírko-Rotunda Suchá, Rotunda Suchá -jezírko)s maximální hloubkou 49m(Zubatice). Takové ponory jsou uskutečněny pouze na vzduchu v tlakových láhvích. Pro mapování ve větších hloubkách používáme Trimix (směs Helia,Kyslíku a Dusíku) a pro delší ponory přístroje s polozavřeným (SCR) a uzavřeným okruhem(CCR).

Akce probíhají plánovaně v intervalu přibližně 3 týdnů. Během této doby se voda v propasti zklidní a viditelnost se zlepší. Potápěči s otevřeným okruhem totiž vypouštějí bubliny, které při výstupu promíchají vodu ve vodním sloupci daném hloubkou ponoru. Na základě toho probíhající chemické reakce ve vodě se záporným pH spolu s mechanickým mícháním zhoršují ve většině případů viditelnost. Pro bezpečnost a produktivitu při našich činnostech v zatopených prostorách Hranické propasti je samozřejmě dobrá viditelnost žádoucí. Plány činnosti tedy tyto okolnosti respektují.
O dalších činnostech jako i stavu zavěšení hvězdy Mercedes budeme prostřednictvím tohoto webu opět informovat.

Text: David Skoumal a Martin Strnad
Foto: Martin Strnad

 

Napsat komentář