Novoroční akce 2. 1. 2011

ZO 7-02

2.1.2011 proběhla první letošní akce na Hranické propasti s cílem provést mapování Propasti v profilech 15 a 18 metrů.

 

Sraz byl stanoven na 7.30, v 8.30 dorazil Míša Guba, tentokráte pouze na výlet. První skupina ve složení MS, LvE a MP měla za úkol provést přeměření profilu v 15 metrech dle pro všechny sjednoceného postupu měření od bodu nula (N). Během 90-ti minutového ponoru bylo provedeno přeměření celého profilu včetně zakreslení hrubých tvarů stěn. V průběhu úvodní části ponoru a stoupání od Zubatice k místu měření podél průběžného lana zahlédl MS zaklíněný barel Horkého vývěru (VYTEV), který byl údajně uřezán FT po konfliktu se šňůrou (-ami). Při cestě nahoru jsme zaznamenali poměrně výrazně rozhraní viditelnosti na úrovni 27 metrů. V průběhu samotného mapováni připevnil MS nalezený barel na hvězdici Pic. a věnoval se samotné práci. Na cestě zpět byl barel připevněn k odbočce Horkého vývěru na úrovni 30-ti metrů a při příští akci bude vytažen úplně. V průběhu dekomprese jsme zaplavali do JZ chodby, jejíž rozhraní bylo výrazně v 11 metrech. Poté, co se trojice vynořila, se zanořila dvojice AD a FS, jejichž ponor však netrval dlouho, neboť se vzájemně ztratili již během sestupu, proto se vzápětí po ca 20-ti minutách vynořili a ponor ukončili, proto mapováhí úrovně 18 metrů bude provedeno na další akci společně s vytažením barelu.

Několik poznámek: FT, MS a AD měli vášnivou diskuzi ohledně vázání sestupového lana. Bez výsledku však. Tři instruktoři či inspektoři lan, čtyři názory.
MP nalezl na dolní plošině netopýra, ježto byl uložen do plastového boxu a FT jej po akci slíbil zavézt do místních nedalekých jeskyní.
Na Vápence vaří stále neuvěřitelně hrozně.
Někteří se bez omluvy nedostavili, pro tyto bude zřejmě platit heslo “Nejezdíš, zaplatíš” a jedinou omluvou bude parte dotyčného.
Čanis si během našeho ponoru otevřel cukrové okno a sežral asi tři kila cukroví, což jsme chápali, neboť byla jednoznačně nedávno prokázána léčebná souvislost mezi cukrem v listovém těstě, rychlejším hojivým procesům potrhaných chrupavek zlomených žeber, možné vasodilatace kavernozních těles a zvýšeným obsahem kofeinových frakcí v rumunském espressu.

Vysvětlivky: DC (Davic Cani), AD (Ales Drabina), LvE (Ladislav von Esterhazy), MS (Martin Strnad), FT (Frano Travenec), MP (Martin Prachar).

Foto: D.Čani a M.Strnad

Napsat komentář