Dno Propasti se otevírá

ZO 7-02

Dno Propasti se otevírá

Ti, kdo pozorně sledují dění okolo průzkumu hloubek na Hranické propasti dobře ví o spolupráci naší ZO s Kryzstofem Starnawskim. Po ponorech do -170m členem 7-02, Pavlem Říhou, nám nyní pomáhá Kryzsek s hledáním pokračování hloubky Liftu. Při poslední akci tohoto druhu 19. ledna letošního roku zastavil Starnase ve 196 metrech zával klád a obřích balvanů. Naděje na proplavání však nezemřely a tak se první letní den roku 2012 práce obnovila.

Malá skupina členů Hranického Krasu vytvořila pro Kryzstofa podpůrný tým. V hloubce 130m operoval David Čani, 65metrů zajišťovali Libor Čech s Petrem Vaverkou. Mirek Lukáš na CCR byl jako vedoucí akce komunikační spojkou s rekordmanem při dlouhé dekompresi v habitatu.

Na plošině měli logistiku na starosti Irena Stangierska a Honza Musil. V záloze byla na místě i mobilní dekompresní komora, kterou obsluhoval a zdravotní činnost zajišťoval Michal Guba.

S dopravou veškerého materiálu významně pomohli Vladan Mickerts, Jarda Suchoň a Silvestr Pěkník s doprovodem.

Starnas se ke svému ponoru zanořil ráno v půl osmé. David mu šel po 30 minutách naproti. V plánu měl setkání ve 130 metrech při Krzyskovu návratu. Kryzsek sestoupil za 9 minut k místu restrikce ve 196m, podařilo se mu protáhnout mezi dvěma spadlými kmeny a po projetí několika metrů se pod ním otevřelo pokračování Liftu obrovsky prostornou studnou. Zde fixoval svoji šňúru pro následný postup při příštích ponorech a vrátil se k již čekajícímu Davidu Čani do 130 metrů. Ponor probíhal podle plánu, časy i spotřeby byly dodrženy.

Starnasovo zjištění naplňuje všechny očekáváním velkého objevu co se hloubky týká. Viditelnost v celém Liftu byla přes 20 metrů, proto jsou Krzyskovy odhady velmi přesné. Doufáme, že nové poznatky z hlubin Hranické propasti na sebe nenechají dlouho čekat.

Čas na dně: 3 minuty
Celkový čas: 7hodin 32 minut
Směs pro dno: Trimix 4/80

Videozáběry

Napsat komentář