České televize zve do tůní, jezer a řek

ZO 7-02

Navštívit odkaz →

Zákoutí bohatého vodního světa v České republice představí nový šestidílný cyklus České televize Magické hlubiny. V brněnském studiu České televize ho natočil režisér Pavel Jirásek. Průvodkyní po nejkrásnějších a nejucelenějších biotopech u nás je Lucie Výborná. Vysílá ČT2 od 25. dubna 2018 vždy ve středu v 21:30.

Cyklus vznikal více než dva roky. S Lucií Výbornou diváci sestoupí z vrcholků hor od křišťálových pramenů až k tajuplným tůním lužních řek. „Potápět se budeme nejen v přehradách, ale představíme i ojedinělé rybníky, v nichž není voda zakalená bahnem a sinicemi,“ zve ke sledování dramaturg Ivo Cicvárek „V kamenolomech, pískovnách a rekultivacích hnědouhelných dolů prozkoumáme fascinující návraty rostlin a živočichů. A nevynecháme ani ponorné říčky v jeskyních, propasti s krasovými jezírky, okouzleni ledovou i kamennou výzdobu monumentálních podzemních dómů,“ dodává dramaturg.

Tvůrci při přípravě pořadu i během samotného natáčení spolupracovali s řadou českých vědců. „Především s jejich pomocí jsem si začal uvědomovat, jak velký má náš cyklus etický a morální akcent,“ zamýšlí se režisér Pavel Jirásek a zdůrazňuje: „Voda je jeden z největších darů, který nám byl svěřen. Během putování po české krajině jsme sledovali, co všechno ona sama a s ní spojený život dokáží během jednotlivých ročních období. Jak hluboce je voda spojena s krajinou a zároveň, jak široce člověk zasahuje do její přirozenosti. Chtě nechtě tak vzal na sebe odpovědnost za její osud, a to není pro lidstvo právě jednoduchý patronát.”

Neviditelný svět pod hladinou je křehký, nejrychleji a nejzřetelněji odráží změny životního prostředí. A to jak v negativním smyslu, tak i v pozitivním: v tůních, jezerech a řekách lze snadno pozorovat, jak necitlivé změny krajiny ničí původní bohatost ekosystémů, ale zároveň jak je příroda silná a jak sama dokáže vyléčit rány způsobené člověkem, pokud jí dá šanci.

Dramaturga Iva Cicvárka rešerše jednotlivých témat natolik fascinovaly, že si ještě před první klapkou udělal potápěčský kurz, aby lépe porozuměl úskalím a nebezpečím potápění ve sladkovodních vodách. „Nelitoval jsem. Svět, který se přede mnou alespoň na krátký okamžik otevřel, si nijak nezadá s exotickými podmořskými krajinami. A mimochodem, existuje spousta míst, kde ani potápěčský výcvik není potřeba. Úžasné příběhy se odehrávají ve studánkách, mělkých mokřadech, v rákosinách. Stačí se pozorně dívat,“ říká dramaturg.

“Dnes jsme zvyklí vídat spoustu přírodopisných či cestovatelských dokumentárních filmů z celého světa, a tak mnohdy víme více o korálových útesech či želvím putování mořských karet, ale netušíme, jaké dobrodružství je skryto ve strouze za naší zahradou,“ podotýká režisér Pavel Jirásek a vzpomíná na natáčení: „Samotné nás překvapovalo, jak je život v českých vodách bohatý a jak je estetický. Tedy zjednodušeně řečeno, jak je naše příroda pod hladinou krásná, i když jinak než dokonale průhledné korálové moře. Mírně či více zakalená voda má v sobě více tajemství a magie. Když se proplétáte zatopeným lesem či mezi lekníny pod hladinou a nevíte, zda příští okamžik nebudete stát tváří v tvář velkému sumci, je to, jako byste se vnořili do pohádky.“
Přehled dílů:

  1. Řeky a potoky
  2. Jezera a bažiny
  3. Lomy a pískovny
  4. Jeskyně a propasti
  5. Rybníky a přehrady
  6. Člověk a voda

Napsat komentář