Vytažení podvodního robota firmy Gralmarine ze zatopených prostor Hranické propasti

ZO 7-02

Ve dnech 10. a 11. července 2017 pořádali členové základní organizace České speleologické společnosti 7-02 Hranický kras, (dále jen ZO 7-02 HK, ČSS) ve spolupráci s Odborem speciálních potápěčských činností a výcviku, ředitelstvím služby pořádkové policie, Policejním prezídiem ČR (dále jen OSPČV) a členy dalších základních organizací České speleologické společnosti speleopotápěčskou akci.
V rámci této akce byl za pomocí podvodního robota Falcon firmy SEAEYE, kterým disponuje OSPČV, vytažen robot firmy GRALmarine.

 

Robot firmy GRALmarine provedl dne 27.9. 2016 rekordní sestup do hloubky 404m a Hranická propast se tak stala nejhlubší zatopenou propastí na světě. Při výstupu zůstal robot uvězněn v hloubce cca. 200m u restrikce s názvem Mikádo. Od října 2016 do července 2017 provedli členové ZO 7-02 HK ČSS několik přípravných ponorů do cca 150m hloubek, během kterých „připravili“ prostory Propasti pro vlastní akci zaměřenou na vytažení robota (odstranění starých vodících šňůr, nainstalování nosného lana apod.).
 

Vlastní akce zaměřená na vytažení robota byla rozdělena do dvou pracovních dnů.
Dne 10.7. 2017 od 08:00h bylo provedeno spuštění potápěčského vybavení členů České speleologické společnosti na plošinu k Jezírku. Dále byl na plošinu k Jezírku spuštěn robot Falcon s příslušenstvím. Operátor robota Falcon příslušník OSPČV mjr. Mgr. Martin Kučera provedl kompletaci a zprovoznění robota. Ve spolupráci se členy ZO 7-02 HK ČSS bylo provedeno vyvážení robota a komunikačního kabelu ve vodě a kolem 16:00h byly zahájeny zkušební ponory. Během testování provedl operátor za pomocí speleopotápěče ZO 7-02 HK ČSS Davida Čaniho sestup do 60metrové hloubky, kde Čani umístil do manipulační ruky robota lano, pomocí kterého měl být robot fy. GRALmarine vytažen. Při testování dosáhl operátor mjr. Mgr. Kučera hloubky 195m, kde v 18:42h uvězněného robota nalezl.
 

Při pokusu o vyproštění robota, který byl zamotán do klád a zbytků vodících šňůr před vstupem do restrikce Mikádo (z Liftu I), došlo ke ztrátě „vytahovacího“ lana. Po této ztrátě a konzultaci s majitelem robota Bartkem Gryndou, který se dostavil na místo, se operátor mjr. Mgr. Kučera rozhodl, že se pokusí robota „vystříhat“ ze starých vodících šňůr. Po tomto robota uchopil do manipulační ruky a vystoupal s ním do 70m hloubky, kde se robot „zachytl“ pod skalním převisem.
 

Po tomto „zaklínění“ bylo rozhodnuto vedoucím akce Michalem Gubou, že pro roboty půjdou následující den speleopotápěči.
Dne 11.7. 2017 byli zahájeny činnosti v 08:00h, sestupem speleopotápěčů ZO 7-02 HK,ČSS Davida Čaniho, Josefa Lukeše a ZO 1-10 Speleoaquanaut, České speleologické společnosti Antonína Ptáčka a Radka Taichmana. Speleopotápěči sestoupili k robotům, které „uvolnili“ a v 10:05h ve spolupráci s operátorem mjr. Mgr. Kučerou a dalšími členy ZO 7-02 HK,ČSS vytáhli na plošinu u Jezírka.
 

Po „vytažení“ robota fy. GRALmarine Davidem Čani na hladinu byla vidět v očích majitele Bartoloměje Gryndy obrovská radost.
 

Akce se celkem účastnilo 15 členu České speleologické společnosti (z několika základních organizací), operátor a příslušník OSPČV mjr. Martin Kučera a majitel robota Gralmarine Bartoloměj Grynda.
Všem patří velké poděkování za obětavost a profesionální přístup při plnění zadaných úkolů.
 

Ve Velkém Týnci 11. července 2017
Michal Guba
Předseda ZO

5 komentářů u „Vytažení podvodního robota firmy Gralmarine ze zatopených prostor Hranické propasti“

  1. Taky jsem to prožíval – škoda že jsem teď odstavený ze zdravotních důvodů od potápění i tahání těžkých věcí…. jinak bych se snažil pomoci…. Yeti

    Odpovědět
  2. Trapnost nad marnost. Nabízel jsem dřív než se Starnawski potopil do hloubky 225m postavení robota. Prý se budou zabývat mým návrhem. Dodnes se nikdo neozval, místo toho celou propast nabízejí Polákům. Poláci tohle, Poláci tamto. Ani bych se nedivil kdyby celá ta maškaráda s uvízlým robotem byla dopředu plánovaná jako reklama. Jako poslat Robota do takové jeskyně bez manipulačního ramene nebo dvou ramen a bez napájení po kabelu jen na baterky může totální vylízané pako a idiot. Další věcí je, že do propasti která má být hluboká 1200m posílají robota po laně dlouhým 404m! To už opravdu rozum zůstává stát. A nejlepší hláška: „300m optickýho kabelu stojí dva miliony.“ Jo to jo, když je někdo idiot, tak to stojí peníze no. Ale radit vám jak to udělat levněji vám nebudu. Až dostanu povolení pro potopení s robotem své konstrukce. Jenže to nedostanu nikdy protože nejsem Polák a ani nelezu do zadele National Geografic. Žádal jsem 25.2.2015 pana Libora Čecha. Nazdar

    Odpovědět
    • Pane Fialo, zmiňujete mé jméno, a proto považuji za svoji povinnost reagovat. Vaši nabídku jsem prakticky okamžitě předal lidem, kteří se zabývají průzkumem HP pomocí sond. Nejsou to pouze členové naší ZO, a proto nemám přehled o případné komunikaci s Vámi. Po přečtení Vašeho komentáře včetně „peprných“ výrazů však předpokládám, že o neoficiální diskusi s Vámi příliš velký zájem nebude. Považujete-li se za odborníka, který může průzkum na HP obohatit odbornými konzultacemi či dokonce nasazením přiměřené techniky, tak prosím zvolte oficiální cestu mimo tuto diskusi. S pozdravem Libor Čech

      Odpovědět
  3. A to se opravdu nedá dostat na dno?
    Pokud jsem to pochopil dobře, tak hlavní problém byla délka přívodního kabelu omezená na 400m. Kdyby měl někdo delší kabel, tak by asi mohl sestoupit hlouběji. Asi s tím nikdo nepočítal.
    Další problém může být tlak, ale když se podařilo dostat na dno Mariánského příkopu v 10km, tak snad takových 600m by se dalo technicky vyřešit. Otázka je jestli i tohle by bylo dostatečné.

    Každopádně bude to ještě spousta zábavy, než to někdo celé prozkoumá.

    Odpovědět

Napsat komentář